Boya Dolum Makinesi Tasarımı

Tasarım

M. Abdullah Özver

Tür

Mekanik Tasarım,
Üretim

Tarih

Haziran 2021

Takım

ENTEGREM

Özel makina imalatı, parça imalat fikstür ve aparat imalatı yapan ENTEGREM Elektromekanik olarak, Kosova’da boya üretimi yapan bir firmaya boya üretimi ve dolumu yapan otomasyon sistemi tasarımı ve üretimini tamamlayarak ihracatını gerçekleştirdik.
entegrem.com.tr

Dolum İstasyonu

Boya üretim sisteminde 6 adet tank içerisinde bulunan hammaddeler helezonlar ile karıştırıcıların önünde bulunan tanklara aktarılıyor. Yeterli miktarda ve oranda malzeme tanklara döküldükten sonra karıştırıcılar çalıştırılıyor ve boya üretimi gerçekleştiriliyor.

Karıştırıcıdan üretilen boya kovalara doldurulmak için dolum istasyonuna getirilmektedir. Dolum istasyonu içerisinde 2 adet 500mm uzunluğunda konveyör 1 adet 3m uzunluğunda konveyör ve kapak montaj sistemi bulunmaktadır. Kısa konveyörlerin altında bulunan Loadcell’ler yardımı ile kovalara dolan boya miktarı ölçülmektedir.

Tasarımını gerçekleştirdiğim boya dolum ve kapak montaj makinesinin videosunu izlemek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Tasarımdan İmalata

Boya Üretim Otomasyonu

Karıştırıcılar ile hazırlanan boya, dolum istasyonunda kovalara doldurulmakta ve ağırlıkları hesaplanmaktadır. Dolumu yapılan kovalar konveyör üzerinde ilerleyerek kapakları takılmakta ve döner tezgaha gelerek sevkiyat için hazır olarak bekletilmektedir.

Proje tamamlanarak 14.06.2021’de Kosova’ya gönderilmiştir.

İmalattan Montaja

Sonuç

30 Ağustos – 7 Temmuz tarihlerinde Euro Abi firmasında otomasyon sisteminin montajının gerçekleştirilmesi için Kosova’ya gittim.

0 Liked

Add comment:

×