Spiral Kesme ve Havşa Açma Makinesi

Özel makina imalatı, parça imalat fikstür ve aparat imalatı yapan ENTEGREM Elektromekanik olarak, otomotiv sektöründe çalışma yapan TABO Otomotiv firmasının talebi üzerine araçların fren kablolarının dışındaki koruyucu spirallerin belirlenen ölçüde ebatlayarak kesen, kesilen spiralin ön ve arkasına iç ve dış havşa açarak çapakların temizlenmesini sağlayan Ar-ge projesinin tasarımı ve üretimi üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.
entegrem.com.tr

Makine 250mm ile 3metre arasında malzeme kesimi yapabilmektedir. Kesme boyu servo motor ve raylı sistem ile ayarlanmaktadır. 

Spiral makinenin ön tarafından sürme makaralarından geçmekte, enkoder aracılığıyla boy ölçümü yapılmaktadır, önceden belirlenen boya geldiği zaman sürme motoru durmakta, kesme motoru piston ile aşağıya inerek spirali kesmektedir. Kesilen spiral griper ile tutularak yukarıya kaldırılıyor, ön ve arka tarafta bulunan havşa açma motorları pistonlarla ileri sürülerek spiralin ağzındaki çapağı temizledikten sonra geriye çekilir. Döner iş elemanı ile sağ veya sol tarafa atılarak hatatn çıkarılır ve aynı işlem belirtilen miktar tamamlanana kadar devam eder. Makine üstündeki LED ekran ile kesilen parça adeti sayılmaktadır.

Makinenin çizimi eski bir çalışan tarafında yapılmıştır sadece eksik olan ön tarafında bulunan sürücü grubunun çizimi, özel elektronik panosunun çizimi ve sonradan eklenecek olan koruma kapaklarını tarafımdan çizilmiştir. Ana çizimde yüksek sayıda servo motor kullanılmıştır, bu da maliyeti ciddi oranda arttırmıştır. Servo motorların DC motor ile değiştirilmesi ve tasarımın uygun hale getirilmesi için gerekli güncellemeler yapılmıştır.

Tasarımını gerçekleştirdiğimiz Spiral Kesme ve Havşa Açma Makinesinin videosunu izlemek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Tasarımdan İmalata

Ar-Ge projesi olan Spiral Kesme ve Havşa Açma Makinesinin testleri devam etmektedir, kesme testlerinin videosunu izlemek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

İmalattan Montaja

Makineden Görseller

Tasarım

M. Abdullah Özver, Gökhan Sarıçayır

Tür

Mekanik Tasarım, Pnömatik, Üretim

Tarih

Mayıs 2022

Takım

ENTEGREM, Yusuf Ağırman

×